Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Światkowski Jan

(1893-1963)

Legionista, zawodowy oficer, uczestnik trzech wojen, syn Mateusza i Agnieszki z domu Malec, urodzony w Tuszowie Narodowym.

Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Tuszowie Narodowym uczęszczał do Gimnazjum w Mielcu, gdzie zdał maturę. W trakcie nauki w gimnazjum  wstąpił do Związku Walki Czynnej. W sierpniu 1914 roku wyruszył do Krakowa a stamtąd z 6 baonem I brygady na front. W maju 1916 roku ranny na "Reducie Piłsudskiego", po kryzysie przysięgowym wyjechał na front włoski, gdzie prowadził działania destrukcyjne. W 1918 r. ukończył austriacką szkołę oficerską i wstąpił do organizującej się kompanii Wojska Polskiego w Mielcu, a następnie zameldował się u majora Lisa Kuli w Lublinie. Wkrótce Rosjanie  przekroczyli granicę wschodnią i rozpoczęła się wojna z bolszewikami. W czasie działań wojennych dał się poznać jako wybitny oficer i szybko awansował. W 1921 r. był już kapitanem. Za bohaterstwo i dokonania w czasie działań wojennych otrzymał dwukrotnie Krzyż Walecznych i Krzyż Virtuti Militari  V kl. Okres dwudziestolecia międzywojennego to dalsza służba  i kolejne awanse, aż do stopnia podpułkownika. W 1921 roku ożenił się z  Józefą z domu Jakubianiec i miał dwoje dzieci: córkę Wandę oraz syna Lecha.
 

W przededniu wybuchu II wojny światowej był zastępcą dowódcy pułku Korpusu Ochrony Pogranicza w Głębokiem na Wileńszczyźnie.
17 września po wkroczeniu wojsk rosyjskich na tereny Polski na rozkaz dowództwa KOP ewakuował resztę żołnierzy z pułku i przekroczył granice Łotwy, gdzie został internowany. W 1940 r. po wkroczeniu wojsk rosyjskich na teren Łotwy, został aresztowany i skazany na 10 lat łagrów.
 

W 1941 roku, po zawarciu układu Generała Sikorskiego ze Stalinem, został odnaleziony przez emisariusza generała Andersa, co uratowało mu życie, gdyż był w skrajnym wyczerpaniu.
 

Powoli wracał do zdrowia i brał czynny udział w organizowaniu armii polskiej na terenie ZSRR w Buzułuku. W 1943 r. Wraz z armią  opuścił ZSRR, trafił do Iranu, następnie Iraku.
 

Tam zachorował na malarię. Po wyjściu ze szpitala został mianowany  Komendantem Placu w Jerozolimie. Tam pozostawił po sobie trwały ślad, biorąc udział w restauracji kościoła Ecce Homo. Za zasługi i osobiste starania otrzymał z rąk biskupa Jerozolimy Złoty Sygnet z Krzyżem najwyższe odznaczenie kościelne.
 

W 1947 roku powrócił do kraju i zamieszkał w Głogoczowie pod Krakowem w zakupionym przed wojną majątku. Jednak trudy wojny oraz represje ze strony  powojennych władz dawały o sobie znać. Często powracały ataki malarii, dolegliwości nerek, które znacznie osłabiły jego stan zdrowia i doprowadziły do śmierci.

« powrót


strona główna    /    kontakt



 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym



licznik odwiedzin: 268081