Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Medale i odznaczenia

Medal PRO MEMORIA
 

 
 

4 lipca 2009 roku z okazji uroczystych obchodów 65 rocznicy śmierci generała Sikorskiego Gminna Biblioteka odznaczona została Medalem Pro Memoria za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o historii i osobach zasłużonych 
 

Uroczystość 65 rocznicy śmierci generał Sikorskiego obchodzona 4 lipca 2009 roku stała się okazją do odznaczenia medalami Pro Memoria i Srebrnymi Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci :
Medale Pro Memoria otrzymali:

  • Gminna Biblioteka Publiczna,
  • Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. Sikorskiego, 

a także osoby: 

  • Renata Paterak – dyrektor biblioteki, 
  • Andrzej Kałuża- wójt gminy,
  • Jerzy Rzepka prezes towarzystwa.

Medale te wręczył Pan Minister Janusz Krupski.
Srebrnymi Medalami Pamięci zostali wyróżnieni:
Józef Bik, Stanisław Ciejka, Anna Duszkiewicz, ks. Franciszek Dziedzic, Stanisław Frask, Maria Hałaj, Stanisław Maksoń, Stranisław Maksoń Mielec, Stanisław Myjak, Renata Paterak, Jerzy Rzepka, Jan Tarapata.
Medale wręczył Pan Adam Siwek - Naczelnika Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 
 

Odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej 
  


 

14 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza. Wzięli w nim udział m.in. bibliotekarze i emeryci, dyrektorzy Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym, członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki. W czasie spotkania wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Kałuża wręczył Renacie Paterak dyrektor Biblioteki i bibliotekarce Krystynie Matkowskiej medal Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznany na jego wniosek przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W czasie spotkania wręczone zostały również drobne upominki bibliotekarzom emerytom. Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek w Tuszowie Narodowym odbywały się pod hasłem : 
 

" Biblioteka to okno na świat. Zawsze przychodziliśmy do bibliotek po to by odkrywać nowe idee - takie które zmieniają historię. Na tym polega siła bibliotek."
 

W ostatnich miesiącach został znacznie podniesiony standard świadczonych przez bibliotekę usług kulturalno oświatowych. Biblioteka uczestnicząc w Programie Rozwoju Bibliotek znalazła się jako wyjątkowa biblioteka Podkarpacia na Mapie Kultury Polski. Na mapie tej zostały umieszczone nieliczne  biblioteki z poszczególnych województw, z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców. O umieszczeniu na niej tuszowskiej biblioteki zadecydował fakt prowadzenia przez nią Izby Pamięci generała Sikorskiego i związaną z tym edukacją historyczno-patriotyczną. 18 kwietnia br. ziściło się największe marzenie bibliotekarzy tj. rozpoczęcie budowy Centrum Pamięci Generała Sikorskiego.

Ponadto w ramach Programu Rozwoju Bibliotek każda Filia Biblioteczna otrzymała sprzęt komputerowy wraz z urządzeniem wielofunkcyjnym. Od maja br. w czterech placówkach bibliotecznych  uruchomione zostały pracownie internetowe i zainstalowany router bezprzewodowy serii MV 410 R, przeznaczony do połączeń internetowych w technologii CDMA umożliwiający połączenia internetowe przez Wi-Fi, USB i Ethernet . Powyższa sieć wykorzystana jest do potrzeb wewnętrznych biblioteki i udostępniona na zewnątrz budynków na potrzeby mieszkańców. Obecnie oczekujemy na podłączenie do Internetu na podobnych zasadach ostatniej już Filii Bibliotecznej w Maliniu.

Spotkanie było okazją do podziękowania przez dyrektor biblioteki Renatę  Paterak tym wszystkim, którzy przyczynili się i wciąż przyczyniają do rozwoju bibliotek publicznych gminy Tuszów Narodowy i z biblioteką współpracują. Przyznana odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej podkreśla rolę biblioteki jako instytucji kultury i znaczenie pracy bibliotekarza w naszej społeczności lokalnej.Biblioteka w Tuszowie dla społeczności lokalnej
Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym została laureatem II nagrody w wojewódzkim Konkursie Gminnych Koalicji „Razem dla społeczności lokalnej” organizowanej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Uroczyste wręczenie nagród dla bibliotek i partnerów wspierających ich działalność miało miejsce 22 listopada 2012 roku w sali konferencyjnej Hotelu Ambasador w Rzeszowie. Nagroda została przyznana za działalność biblioteki jako strażnicy pamięci o gen. Sikorskim. Nagrodą wypracowaną w konkursie był telewizor, który będzie umieszczony w sali audiowizualnej Gminnej Biblioteki. Spośród partnerów wspierających w tym zakresie działalność biblioteki zostali również nagrodzeni: Ks. Wiesław Konior – współpraca i współorganizowanie regionalnego konkursu literackiego „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary”, Dyrektor Banku Spółdzielczego oddz. w Tuszowie Narodowym Mariusz Kołc – wsparcie finansowe, Komendant WKU w Mielcu ppłk. Mirosław Ciesielski – wojskowa oprawa gminnych uroczystości rocznicowych, Dorota Kwoka i Stach Ożóg – wsparcie w promocji lokalnej twórczości, Prezes OSP Sarnów Michał Krempa – wspieranie i organizowanie Powiatowego Turnieju Piłki Siatkowej Drużyn Podwórkowych.

22 listopada 2012 - Biblioteka w Tuszowie dla społeczności lokalnej


strona główna    /    kontakt 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowymlicznik odwiedzin: 275650