Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Misja i historia biblioteki

Biblioteka jest podstawową instytucją kultury w gminie, której celem jest świadczenie usług o wartościach kulturalnych, oświatowych i narodowych poprzez upowszechnianie książki, promocję czytelnictwa, działalność informacyjną i muzealną obejmującą kolekcję dokumentów z życia naszego wielkiego rodaka Generała W.E. Sikorskiego oraz historii gminy Tuszów Narodowy. Swoje cele realizuje poprzez wspólne działanie kierownictwa, partnerów, instytucji współfinansujących i nadzorujących.

HISTORIA BIBLIOTEKI

W 1946 roku ukazał się dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, który zapoczątkował tworzenie sieci placówek bibliotecznych na terenie całego kraju. Efektem tego było utworzenie w 1948 r. Biblioteki Publicznej w Mielcu, która w tym samym roku zorganizowała punkty biblioteczne w miejscowościach: Borowa, Padew, Przecław, Tuszów Nar. W 1949 r. punkt biblioteczny w Tuszowie został przekształcony w niezależną placówkę biblioteczną, w początkowym okresie prowadzoną przez Marię Maksoń z Tuszowa Narodowego. W następnych latach biblioteką kierowały:
Zofia Winiarz – 1950- 1961
Stanisława Frome – 1961 – 1963
Maria Hałaj – 1963 – 1990; od roku 1990 kierownikiem biblioteki jest Renata Paterak.
Lokalizacja biblioteki na przestrzeni lat:
1949 – 1958 dom prywatny Juliusza Podolskiego
1958 – 1966 dom prywatny Józefa Łącza
1966 – 1977 dom prywatny Rozalii Białas
Od 1977 roku do chwili obecnej mieści się w domu urodzenia Generała Sikorskiego, gdzie do 1987 roku zajmowała dwa pomieszczenia, a po przejęciu budynku i jego kapitalnym remoncie, zakończonym w 1990 roku zajmuje cały budynek, w którym utworzono Izbę Pamięci Generała Sikorskiego.


WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH to 8058 woluminów z literatury pięknej obejmującej książki obyczajowe, sensacyjne, przygodowe, historyczne, literaturę faktu, reportaże i literatury popularno-naukowej.
DZIECI I MŁODZIEŻ SZKOLNA mają wyodrębniony księgozbiór oraz lektury (5882 woluminy), ponadto mogą uczestniczyć w wielu konkursach, grach, zabawach organizowanych przez Bibliotekę.
CZYTELNIA biblioteczna umożliwia korzystanie z bogatego zasobu księgozbioru, prasy, dostęp do informacji internetowej w ramach programu „Ikonka”. Ponadto w czytelni znajduje się zbiór dokumentów i różnych opracowań o historii i kulturze naszej gminy.

Biblioteka


strona główna    /    kontakt 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowymlicznik odwiedzin: 274305