|
|
|
Misja i historia biblioteki |
|
Biblioteka jest podstawową instytucją kultury w gminie, której celem jest świadczenie usług o wartościach kulturalnych, oświatowych i narodowych poprzez upowszechnianie książki, promocję czytelnictwa, działalność informacyjną i muzealną obejmującą kolekcję dokumentów z życia naszego wielkiego rodaka Generała W.E. Sikorskiego oraz historii gminy Tuszów Narodowy. Swoje cele realizuje poprzez wspólne działanie kierownictwa, partnerów, instytucji współfinansujących i nadzorujących.
HISTORIA BIBLIOTEKI
W 1946 roku ukazał się dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, który zapoczątkował tworzenie sieci placówek bibliotecznych na terenie całego kraju. Efektem tego było utworzenie w 1948 r. Biblioteki Publicznej w Mielcu, która w tym samym roku zorganizowała punkty biblioteczne w miejscowościach: Borowa, Padew, Przecław, Tuszów Nar. W 1949 r. punkt biblioteczny w Tuszowie został przekształcony w niezależną placówkę biblioteczną, w początkowym okresie prowadzoną przez Marię Maksoń z Tuszowa Narodowego. W następnych latach biblioteką kierowały: Zofia Winiarz – 1950- 1961 Stanisława Frome – 1961 – 1963 Maria Hałaj – 1963 – 1990; od roku 1990 kierownikiem biblioteki jest Renata Paterak. Lokalizacja biblioteki na przestrzeni lat: 1949 – 1958 dom prywatny Juliusza Podolskiego 1958 – 1966 dom prywatny Józefa Łącza 1966 – 1977 dom prywatny Rozalii Białas Od 1977 roku do chwili obecnej mieści się w domu urodzenia Generała Sikorskiego, gdzie do 1987 roku zajmowała dwa pomieszczenia, a po przejęciu budynku i jego kapitalnym remoncie, zakończonym w 1990 roku zajmuje cały budynek, w którym utworzono Izbę Pamięci Generała Sikorskiego.
WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH to 8058 woluminów z literatury pięknej obejmującej książki obyczajowe, sensacyjne, przygodowe, historyczne, literaturę faktu, reportaże i literatury popularno-naukowej. DZIECI I MŁODZIEŻ SZKOLNA mają wyodrębniony księgozbiór oraz lektury (5882 woluminy), ponadto mogą uczestniczyć w wielu konkursach, grach, zabawach organizowanych przez Bibliotekę. CZYTELNIA biblioteczna umożliwia korzystanie z bogatego zasobu księgozbioru, prasy, dostęp do informacji internetowej w ramach programu „Ikonka”. Ponadto w czytelni znajduje się zbiór dokumentów i różnych opracowań o historii i kulturze naszej gminy.
|
|
strona główna
/ kontakt
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa
Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić
polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i
szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym
przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą "Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".
Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym
licznik odwiedzin: 280073
|