Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Bieniek Franciszek

(1915-1994)

urodził się w Tuszowie Narodowym jako syn Wojciecha i Zofii z domu Mrozik.urodził się w Tuszowie Narodowym jako syn Wojciecha i Zofii z domu Mrozik. 23 marca 1938 roku powołany został do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą pełnił w 40 pułku piechoty strzeleckiej we Lwowie, skąd końcem sierpnia 1939 roku wyruszył na wojnę. Brał udział w obronie Warszawy w szeregach 20210 pułku piechoty pod dowództwem pułkownika Antoniego Kalandyka.

Po kapitulacji Warszawy 28 września 1939 roku został wzięty do niewoli niemieckiej i trafił do stalagu I A w Stablawkach w Prusach Wschodnich, gdzie otrzymał numer jeńca 37777.

W 1940 roku został odesłany do Hamburga, gdzie pracował przy kopaniu rowów przeciwlotniczych. W 1942 roku został przewieziony do Norwegii i umieszczony w obozie w miejscowości Spiltzburg. Podczas pobytu w tym obozie pracował przy budowie wału atlantyckiego. Koniec wojny zastał go w duńskim porcie Arhus, gdzie jeńcy zostali oddani władzom Danii. W grudniu 1945 roku powrócił do kraju, do domu rodzinnego w Tuszowie N.

W 1950 roku ożenił się, podjął pracę w pobliskim zakładzie WSK PZL Mielec, miał 3 dzieci. Po przejściu na emeryturę pracował w gospodarstwie rolnym.

« powrót


strona główna    /    kontakt 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowymlicznik odwiedzin: 275650