Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Maksoń Wojciech

(1899-1959)

Tuszowski nauczyciel i pedagog, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku.

Był synem Jakuba i Katarzyny z domu Bieniek, urodzony w Tuszowie Narodowym. Absolwent Państwowego Gimnazjum II im. Prof. K. Morawskiego w Przemyślu. Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął pracę nauczyciela szkół średnich w Krakowie. 1 marca 1938 roku mianowany został podinspektorem szkolnym na obwód Opatowsko-Ostrowiecki, z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim. We wrześniu 1939 roku wraz ze swym plutonem dostał się do niewoli radzieckiej i cudem uniknął wywózki na nieludzką ziemię ( ucieczka z pociągu). Poszukiwany w Ostrowcu przez gestapo przeniósł się do domu rodzinnego w Tuszowie , gdzie uczył młodzież na tajnych kompletach w zakresie klas gimnazjalnych. Tuż po wyzwoleniu w 1944 roku podjął pracę w mieleckiej filii gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Tuszowie Narodowym. Od 1 września 1945 roku mianowany został dyrektorem Liceum Pedagogicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jednak ze względu na "wrogą Polsce Ludowej przeszłość" w ramach czystek stalinowskich w 1949 roku został zawieszony w pełnieniu obowiązków dyrektora. W 1954 roku wrócił do pracy (nastąpiła rehabilitacja) i objął stanowisko z-cy dyrektora w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku Kamiennej.
Tam pracował przez 5 lat. Niestety przeżyte stresy doprowadziły do przedwczesnej śmierci, zmarł na zawał serca.

« powrót


strona główna    /    kontakt



 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym



licznik odwiedzin: 269600